Cmentarz parafialny w Środzie Wlkp. – Kwatera Powstańców Wielkopolskich.

2020-04-25

Minęły prawie 3 lata od wydania przez Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej w Dominowie, książki zatytułowanej Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z ówczesnych granic powiatu średzkiego. Zakończyły się wszystkie uroczystości związane z obchodami 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Było hucznie, ale ucichło.

Czy przez okres tych trzech lat zmieniło się coś w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym w Środzie Wielkopolskiej? – nie. Nadszedł więc czas, aby opublikować materiał, który 3 lata leżał w szufladzie.

Wszystkie wpisy kolorem niebieskim są interaktywne i prowadzą do źródeł i informacji.

 Cmentarz Środa Wlkp.
Kwatera Powstańców Wielkopolskich

Data urodzenia Data zgonu Uwagi i wyjaśnienia
L.p. Nazwisko Imię jest winno być jest winno być
Strona lewa
1 Prymas Kazimierz 03-02-1897 23-12-1979
2 Dworczak Ludwik 19-08-1901 20-08-1901 26-05-1980
3 Filozof Stanisław 04-10-1901 20-07-1980
4 Grajewski Józef 04-01-1900 29-02-1988  
5 Kaźmierski Ignacy- winno być Stanisław 16-04-1885 14-06-1945 w akcie chrztu również Stanisław
6 Woszak Andrzej 10-10-1893  19-11-1893 25-12-1935  
7 Nowak Ignacy 26-01-1874 25-01-1874 04-09-1936
8 Janasik Kazimierz 27-02-1897 25-02-1897 03-09-1938
9 Gruntowy Józef 07-02-1897 26-04-1939  
10 Rajńcz Wacław 16-09-1897 18-02-1946  w akcie ur. zapisano Reinsch
11 Bessert Roman 15-01-1888 14-04-1946
12 Antkowiak Teofil 11-12-1895 23-02-1947
13 Bagrowski Cezary 21-08-1885 07-03-1947
14 Piskorski Mieczysław 01-01-1889 27-02-1947 w akcie chrztu Mieczysław Dawid
Jaślan Stanisław 03-01-1924 31-10-1945  nie powstaniec
Janasik Marian 27-01-1923 20-09-1946  nie powstaniec
15 Bessert Telesfor 30-11-1893 21-10-1951
16 Kończal Stanisław 10-10-1898 14-10-1948
17 Gruntowy Jan 17-12-1899 17-03-1948
18 Manikowski Władysław 23-06-1898 23-11-1947
19 Ludwicki Stanisław 24-04-1884 25-05-1947
Matela Józef 13-02-1917 15-04-1947 nie powstaniec
20 Zieliński Jan 02-12-1901 09-11-1981
21 Krupecki Stanisław 17-01-1883 15-02-1952
22 Paul Władysław 27-06-1883 28-06-1883 23-01-1952
23 Braun Augustyn 15-08-1885 05-12-1951
24 Kubacki Tomasz 19-11-1872 29-11-1872 20-02-1949
25 Kolicki Polikapr 28-12-1878 11-02-1949
26 Stołowski Ignacy 26-06-1901 01-01-2001  
27 Szlązak- winno być Ślązak Stefan 16-08-1897 17-09-1954  w akcie: urodzenia i chrztu  Slązak, małżeństwa i zgonu Ślązak
28 Mikołajczak Adam 06-08-1894 15-03-1954
29 Pospieszalski Antoni 12-01-1885 12-11-1953
30 Jaśkowiak Franciszek 25-11-1895 26-01-1953
31 Nawrocki Józef 20-02-1890 22-02-1890 23-01-1953
32 Otocki  Franciszek 02-10-1901 28-10-1987
33 Mieloch Antoni 03-05-1890 28-10-1957
34 Dawidziński Walerian 29-03-1895 19-09-1957
35 Jankiewicz Wincenty 04-07-1886 01-04-1956
36 Loga Wincenty 04-06-1899 26-11-1955 25-11-1955
37 Bartkowski Marcin 27-10-1900 20-06-1955
38 Cychnerski Wacław 05-09-1893 24-04-1955
39 Muszyński Józef 17-03-1899 01-09-1978
40 Świt Franciszek Ksawery 28-11-1900 23-09-1980
41 Nowak Jan 02-04-1898 02-06-1898 26-08-1958
42 Stanisławski Wincenty 27-06-1899 04-06-1958
43 Kucharski Stanisław 06-05-1900 23-04-1958
44 Dudziński Stanisław 02-05-1891 13-04-1958
45 Kraski Tadeusz 11-01-1894 11-01-1891 03-04-1958
46 Kaczor Jan 22-12-1900 23-11-1957
47 Januszkiewicz Roman 27-06-1899 05-03-1979
48 Kuliński Franciszek 07-10-1899 01-06-1981
49 Paczkowski Leon 28-05-1899 26-05-1899 03-07-1960
50 Górny Franciszek 11-03-1887 15-03-1887 30-09-1960 31-05-1960
51 Grzegorzewicz Antoni 30-11-1900 19-11-1959
52 Szkudlarek Czesław 23-06-1899 26-05-1959
53 Głowacki Antoni 29-05-1895 19-04-1959
54 Tomczak Marcin 08-11-1896 26-02-1959  bliźniak ze Stanisławem
55 Piasecki Szczepan 24-12-1895 29-03-1979
56 Kihl Piotr 26-06-1897 19-05-1984
57 Doberstein Franciszek 09-10-1900 06-07-1963 06-08-1963
58 Kowalski Kazimierz 06-02-1901 09-04-1962
59 Sroczyński Stanisław 20-10-1899 23-03-1962
60 Pflanz Sylwester 22-11-1883 27-01-1962  W biogramie t. XIII s. 139 niewłaściwi rodzice, ojciec Sylwestra był mistrzem szewskim.
61 Mąderek Stanisław 09-11-1902 22-09-1961
62 Korzeniewski Franciszek 10-04-1883 27-03-1961
63 Nowaczyk Ignacy 15-07-1900 16-04-1979
64 Bagrowski Franciszek 17-03-1901 29-09-1984
65 Chałupka Antoni 02-01-1898 10-11-1976 09-11-1976
66 Harłos Szczepan 18-12-1898 19-12-1898 26-11-1976
67 Małuszek Jan 11-04-1889 09-05-1977
68 Harłos Maksymilian 18-09-1902 02-08-1977
69 Goliński Władysław 17-05-1899 05-03-1978
70 Wiśniewski Piotr 11-05-1896 07-05-1978
71 Banaszak Marcin 02-11-1898 04-11-1979
72 Kapturski Władysław 27-03-1902 18-11-1984
73 Stoebe Kazimierz 31-12-1890 30-11-1940
Miłostan Stanisław 13-04-1902  01-07-1963 nie powstaniec
74 Jordan Władysław 1863 23-10-1862 28-03-1935  ślub
75 Rajkowski Marian 15-03-1901 21-05-1938
76 Mausch Kazimierz 04-03-1891 15-04-1927
77 Sołtysiak Hipolit 13-08-1899 24-08-1980
 78 Multański Jan 28-12-1899  08-12-1899 06-12-1928
79 Głowacki Wincenty 1893 04-06-1891 14-06-1934
80 Zielonka Marcin  29-10-1897  14-03-1940
81 Dzikowski Kazimierz  25-01-1897  29-11-1978
Strona prawa       
1 Refermat Stefan 04-11-1895 22-06-1966  w akcie: urodzenia i chrztu Reformat, zgonu Refermat
2 Nowak Władysław 26-05-1901 29-03-1966
3 Kaczmarek Franciszek 22-03-1891 25-07-1965
4 Mikoliński Kazimierz 27-02-1894 29-06-1965
5 Owczarzak Jan 15-05-1888 02-06-1965 07-06-1965
6 Szatowski Franciszek 16-01-1898 24-05-1965
7 Gośliński Leon 12-06-1900 08-05-1964
8 Maćkowiak Wojciech 23-04-1894 19-03-1967
9 Kowalski Jan 24-12-1890 09-01-1967
 10 Refermat Wacław 28-08-1896 29-08-1896 15-08-1966
11 Refermat Wojciech 20-03-1899 13-09-1966
Pawlicki Stefan 31-08-1922 04-08-1966  nie powstaniec
12 Rachuta Wacław 03-09-1898 30-07-1966
13 Machajewski Stanisław 10-10-1900 23-07-1965
14 Nawrot Marcin 28-10-1884  28-10-1887 25-04-1969
15 Mieloch Władysław 06-07-1886 07-06-1886 30-10-1968
16 Judek Józef 17-03-1886 23-10-1968  USC Środa Wlkp. – akt małżeństwa Nr 84/1966
17 Smurawa Stanisław 03-04-1897 16-03-1968
18 Szymański Andrzej 11-11-1899 03-03-1968
19 Janasik Władysław 16-06-1896 02-11-1967
20 Ślebioda Stanisław 10-11-1890 17-10-1967  16-10-1967
21 Lis Stanisław 03-04-1900 24-05-1969
22 Kusik Wawrzyniec 23-07-1897 28-08-1969
23 Świtalski Ludwik 23-07-1887 15-09-1969
24 Michalak Antoni winno być Walenty 05-01-1897 30-11-1969  w akcie urodzenia, chrztu i ślubu Walenty Antoni
25 Biechowiak Stanisław 05-10-1898 06-06-1970
26 Harłos Adam 13-11-1896 27-12-1970
27 Kamiński Józef 25-03-1879 07-01-1971
28 Jakś Stanisław 04-05-1898 06-05-1972
29 Godziewski Jan 19-08-1894  19-03-1894 04-12-1971
30 Jewiak Piotr 24-05-1896 15-07-1971
31 Maćkowiak Stanisław 22-08-1891 12-05-1971
32 Machajewski Franciszek 11-11-1897 10-03-1971
33 Brett Andrzej 06-11-1898 07-03-1971
34 Jóźwiak Józef 09-03-1896 09-02-1971
35 Szyszka Stefan 02-09-1901 26-01-1975
36 Norkiewicz Andrzej 15-10-1899 16-06-1974
37 Perkielewicz Wincenty 12-07-1902 07-12-1973
38 Polus Jan 29-04-1898 27-06-1973
39 Mikoliński Zygmunt 30-04-1899 12-01-1973
40 Nowaczyk Stefan 24-07-1900 17-08-1972
41 Maryański Stefan 07-12-1901 17-06-1972
42 Franke Stanisław 26-10-1897 29-01-1975
43 Frąckowiak Jan 06-06-1896 05-03-1975
44 Machajewski Marian 03-02-1899 29-05-1975
45 Wojciechowski Kazimierz 02-02-1896 29-05-1975
46 Doktorczyk Franciszek 29-09-1900 17-09-1975
47 Nowak Michał 13-09-1900 25-01-1976
48 Rabczewski winno być Rapczewski Franciszek 25-10-1893 22-02-1976  w akcie urodzenia, chrztu i zgonu Rapczewski
Pod krzyżem. 
1 Meissner Mieczysław 23-10-1877 07-01-1938 duchowny
2 Skotarczak Ignacy 18-07-1890 17-05-1919  zastrzelony w miejscowości Sarbia k/Czarnkowa
3 Prymas Jan 25-11-1899 23-02-1919
4 Tomczak Stanisław 19-01-1896 08-11-1896 12-11-1919 12-01-1919  bliźniak z Marcinem, w listopadzie nie było walk pod Szubinem
 5 Norkiewicz Stanisław 13-11-1894  16-11-1894 05-01-1919 02-05-1921  zmarł w domu we Włostowie z chorób, „Hallerczyk”
6 Tomaszewski Józef 24-12-1895  28-12-1896 29-04-1919
7 Szlafrok Roman 19-01-1893 01-02-1919
8 Łażewski Stefan 28-10-1895 10-02-1919
9 Muszyński Nikodem 28-07-1900 25-03-1919  zmarł z powodu choroby
10 Chałupka Józef 09-02-1894 01-04-1919  w akcie chrztu Chałupka
Powstańcy Wielkopolscy spoczywający w zbiorowej mogile rozstrzelanych w egzekucjach  IX/X 1939 r.
1 Błaszak Anzelm 27-04-1887 20-10-1939  rozstrzelany w 1939 r.
2 Woźny Adam 09-12-1879 20-10-1939  rozstrzelany w 1939 r.
3 Andrzejczak Franciszek 12-07-1883 17-09-1939  rozstrzelany w 1939 r.
4 Wieland Stefan 1889   20-08-1899 17-09-1939  rozstrzelany w 1939 r.

W kwaterze spoczywa 143. Powstańców Wielkopolskich.

Copyrighted Image