Groby wołające o ratunek !!!

 

 Piękna cmentarza nie stanowią tylko nagrobki.Bardzo duży udział w jego osobliwym uroku ma znajdująca się na nim zieleń. Spacer po cmentarnych alejkach, daje wrażenie spaceru po parku. Należy jednak pamiętać, że o tą zieleń trzeba dbać jak o kwiatki na balkonie czy w ogrodzie. Nie pielęgnowana, nie dodaje uroku, lecz wyrządza wielkie szkody. Wystarczy popatrzeć na bluszcz pospolity ( łac. Hedera helix), który na średzkim cmentarzu obrasta wiele starych grobów. Jeśli są to mogiły usypane z ziemi, szkód właściwie nie ma żadnych. Wystarczy pielęgnacja polegająca na przycięciu zbyt długich pędów sięgających sąsiednich grobów, których opiekunowie mogą sobie nie życzyć tej „ozdoby”. Gorzej jest w przypadku, kiedy ten chroniony gatunek zieleni obrasta grobowce. Szkody jakie wyrządza w strukturze budowlanej, są niestety nieodwracalne. Korzenie i pędy bluszczu wypełniają każdą wolną szczelinę, „wkradają” się do wnętrza grobowców . Z upływem czasu powiększające swój obwód korzenie wypychają spoinę pomiędzy budulcem i rozsadzają mury grobowców. Szkodliwemu działaniu bluszczu „padło” już kilka grobowców. Bulwersujące jest to, że są to jedne z najstarszych grobów, jakie znajdują się na średzkim cmentarzu.

Co robić?.

Ratować grobowce, w których spoczywają zmarli mieszkańcy średzkiego grodu?. Zapewne byli oni świadkami historii miasta, a być może jeszcze w XIX w., wielu z nich pracowało wspólnie z ks. A. Szamarzewskim nad pięknem średzkiego cmentarza – czy pozostawić w przysłowiowym spokoju „szkodliwą działalność” tej rośliny.

Są na średzkim cmentarzu groby, których już nikt nie odwiedza. Bliscy już odeszli na wieczny spoczynek, a daleka rodzina wielokrotnie nie wie, że w Środzie spoczywa ktoś, kogo grób należałoby odwiedzić i uporządkować. Bywa i tak, że potomkowie wyraźnie oczekują, aby grobem zajął się ktoś, komu zależy na pięknie tego miejsca, zapominając o tym, że na kolejnych pokoleniach spoczywa moralny obowiązek dbania o groby osób zmarłych z rodziny.

Nie wystarczy wiedzieć jak miał na imię dziadek czy babcia, skąd pochodzili pradziadkowie (to już zapewne wie mniejsza część naszej społeczności). Pamięć o bliskich, o tych dzięki którym jesteśmy na świecie – to pamięć o ich grobach.

 

ROZSTRZELANI.

 

IMG_5131 IMG_6465abUporządkowaliśmy także grób rozstrzelanych dnia 11 września 1939 r. – pierwszych ofiar wojny w Środzie.

 

 


 Dotychczas zostało uporządkowanych przez nas sześć grobowców i jeden grób:


Sektor I.
– NN
– grobowiec Mateusza Goździewskiego z 1855 r.
– grobowiec Rexów
Sektor II.
– grobowiec Lehmanów
– grobowiec Kostórkiewiczów
– grobowiec Goździewskich z 1883 r.
– grób rozstrzelanych 11.09.1939 r.

z tego jeden został odrestaurowany z naszych środków prywatnych.

Copyrighted Image