2016-08-17
Skocz do ostatniego uzupełnienia

Kegelowie z Durowa
„Durowo, wś w pow. wągrowiecki. Pewien „miles Zlavenicus”, wydając córkę za mąż, zaciągnął przed r. 1211, dług od klasztoru w Łeknie [k/Wągrowca] i oddał w zastaw D. i inne wsi. Akt z roku 1282 wymienia D. w liczbie wsi nowo osadzonych przez klasztor i dających mu dziesięciny. W r. 1327 niejaki Wincenty z synami, sprzedaje swą część D., braciom Pałukom (K.W., n.69, 505, 1086, ob. Ulanow. Dok. Kuj. 358, 9). W r. 1577 podane w liczbie włości opata wągrowieckiego, ma 2 łany os. i 1 pusty.”
Tak opisana jest wieś Durowo w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. W tej miejscowości przed wiekami istniał cmentarz, dziś zwany starym cmentarzem wągrowieckim. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie pozostałość po tym cmentarzu, która jest niemą informacją, że w tym miejscu grzebano zmarłych. Dziś wieś Durowo wchłonęło rozbudowujące się miasto Wągrowiec, pozostały jednak pomniki historii.
Jadąc od Wągrowca w kierunku Chodzieży trafiamy na leśniczówkę, która wcale nie jest położona w głębokim lesie, a przybysz nie zastanawia się nad tym, że w przeszłości budynek ten należał do zacnej rodziny Kegelów, z której pochodził ks. Teofil Kegel.
Kegelowie przybyli do Polski za czasów króla Zygmunta III z Pomorza Zachodniego, które w XVII w. należało do Szwecji. Część z nich przeszła na katolicyzm, część pozostała ewangelikami. Spolszczona rodzina otrzymała wiele przywilejów od kolejnych władców. Posiadali swe dobra w okolicach Czarnkowa, Ujścia, Chodzieży, Wałcza i Piły.
Wjeżdżając w las, kilkaset metrów od głównej drogi ukazuje się oczom piękna i zadbana polana, na której w centralnym punkcie stoi okazały monument wystawiony ku pamięci osób tam spoczywających. Miejsca tego nie da się po prostu ot tak, – pominąć … i iść dalej. Wzrok przykuwa masywny postument na którym wznoszą się cztery kolumny, a po jego bokach tablice epitafijne z nazwiskami osób spoczywających w tym miejscu. Wykonane są z żelaza, marmuru i betonu.





Na podstawie zamieszczonych wokoło monumentu tablic dowiedzieć się można, że Kegelowie w okolicy Wągrowca pojawili się w XIX w. Na ten fakt wskazują napisy epitafijne, które informują o narodzinach i zgonach. Fakty te potwierdzone są w różnych innych dokumentach.


Najstarszym spoczywającym w rodzinnym grobowcu wg podanej daty urodzenia jest Józef Kegel ur. 26 września 1785 r. zm. 14 stycznia 1866 r.

oraz Konstancja Kegel z d. Dyament ur. 4 marca 1788 r., zm. 10 maja 1866 r.
Józef Kiegel (tak zapisano nazwisko w akcie małż.) i Teresa Konstancja Dyamentowna zawarli małżeństwo w Tarnowie Pałuckim w 1809 r.
Źródła wymieniają sześcioro dzieci Józefa i Konstancji Keglów:

Cezary Kegel ur. 23 czerwca 1813 r., zm. 20 lipca 1864 r. w wieku 51 l. – nie założył rodziny.
ks. Teofil Kegel ur. 9 listopada 1815 r., zm. 17 sierpnia 1891 r. w wieku 76 l.

Nepomucena Kegel ur. 12 maja 1818 r., zm. 10 czerwca 1890 – nie założyła rodziny
Antoni Kegel ur. 11 czerwca 1820 r., zm. 6 sierpnia 1894 r. – w 1865 r. poślubił w Wągrowcu Nepomucenę z d. Gulcz (*1842*1910).
Z małżeństwa tego urodziło się pięcioro dzieci:
- Cezary
- Jan
- Kazimiera
- Piotr
- Helena

Jan Kegel ur. 17 kwietnia 1825 r. zm. 17 września 1844 r. – zm. będąc uczniem II klasy Gimnazjum w Chełmnie.

Wincenty Kegel ur. 8 grudnia 1829 r., zm. 11 kwietnia 1881 r. – owdowiały Wincenty w 1860 r. w Mieścisku poślubił Pelagię Kegel z d. Mączyńską.
Z małżeństwa tego urodziły się cztery córki:
- Wanda – w 1880 r. poślubiła w Łęgowie k/Tarnowa Józefa Kolszewskiego,
- Maria – nie założyła rodziny
- Zofia – w 1893 r. poślubiła w Łęgowie k/Tarnowa Józefa Szulczewskiego
- Stefania – założyła rodzinę, brak dalszych informacji.



Z czasopisma Wielkopolska Kwartalnik Krajoznawczo – Turystyczny Lipiec – Wrzesień 1988 r. Nr 20 dowiadujemy się, że obecny wygląd pomnika zaprojektowali potomkowie Kegelów – bracia dr med. Alfred i adw. Konrad Kolszewscy, prawnukowie Józefa i Konstancji Kegelów. Pomnik został poświęcony w dniu 15 października przez ks. Karola Suszczyńskiego z Wągrowca.
Niestety, nie wszystkie tablice epitafijne przetrwały do dzisiejszych czasów. Nie ma już tablicy z imienną inskrypcją upamiętniającą trzy kobiety – członkinie rodu, której napis brzmiał:

„In memoriam
Pelagia Kegel
1842 – 1912.
Wanda z Keglów Kolszewska
ur. 1861.
zginęła w Powstaniu Warszawskim 1944.
Maria Kegel
1866, 27.XII.1937.”

Z tej doruchowskiej katolickiej linii Kegelów, męskich potomków pozostawił jedynie Antoni. Również z tej linii wywodzi się znamy Średzianom i zasłużony dla miasta
Ks. Teofil Kegel.



Jak już wyżej wspomniano, ks. Teofil Kegel urodził się dnia 9 listopada 1815 r. w Durowie, w ziemiańskiej rodzinie Józefa i Konstancji z Dyamentow Kegelów. Ukończył Seminarium Duchowne w Gnieźnie i w roku 1842 przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszą placówką do jakiej został skierowany była Środa, a pracę duszpasterską w tej parafii rozpoczął w 1846 r., kiedy prepozytem w Kolegiacie był ks. Marceli Weychan. Do Środy trafił ks. Kegel w bardzo trudnym okresie, kiedy lud polski próbował wyzwolić się z jarzma zaborców a w umysłach wiernych kłębiły się myśli o wolnej Ojczyźnie.
Był bardzo aktywny w pracach stowarzyszeń i towarzystw skupionych wokół kościoła. O jego gotowości w służbie wiernym pisze Gazeta Kościelna z 1844 r. Nr 34 i z 1846 r. Nr 40. Usposobieniem i patriotyczną postawą szybko zjednoczył wokół Siebie wierny lud. Wiosna Ludów stała się wyzwaniem dla młodego kapłana, staną na równi z walczącymi dodając im wiary i otuchy. Nastroje tamtych dni jakie panowały w obozie średzkim, w wielkim skrócie przypomniane zostały w Kurierze Średzkim w 1937 r. Nr 35, 37 i 38.

Miasto Środa zawdzięcza ks. Teofilowi Kegelowi założenie parku, dziś zwanego „Plantami”. Otóż w 1796 r. władze Środy uzyskały zgodę na rozebranie murów wokół miasta. Teren po rozebranych murach miejskich był nie zagospodarowany i nieużyteczny. Z inicjatywy ks. Kegela przygotowano cały teren gdzie wcześniej stał mur, rozplanowano resztki wałów obronnych i zasypano fosę. Kolejny etap prac obejmował urządzenie parku, gdzie mieszkańcy miasta mogli pospacerować, odpocząć w miłym i estetycznym otoczeniu a przy okazji i porozmawiać nie na cuchnących ulicach, tylko w miłym otoczeniu. Wytyczony cel zrealizował podczas ośmioletniego pobytu w tym mieście.
Władze miasta Środa dla upamiętnienia pracy tego zacnego kapłana oraz utrwalenia Jego pamięci wśród mieszkańców, w okresie międzywojennym ufundowały pamiątkowy obelisk, na którym widnieje napis następującej treści: ” Xiędzu T. Keglowi załozycielowi tego miejsca przechadzek”. Także ulica biegnąca wzdłuż tego parku nosi imię „Ks. Teofila Kegla”
Niektóre źródła podają mylną informację, o skierowaniu ks. Teofila Kegela ze Środy do Trzemeszna. W Trzemesznie posługę kapłańską w latach 1862 – 1869 pełnił ks. dr Edward Kegel – przyjaciel J. Eks. ks. Arcybiskupa Floriana Stablewskiego.


Decyzją Władz Duchownych w 1854 r. ks. Teofil Kegel otrzymał komendę do parafii w Gąsawie k/ Żnina Po uzyskaniu wszelkich zgód i zgromadzeniu środków finansowych, wyremontował kościół parafialny. Obowiązki Proboszcza nie zmniejszyły Jego aktywności. Z różnym nasileniem bierze czynny udział w kolejnym zbrojnym powstaniu ludu polskiego w 1863 r., kolejny raz akcentując Swoją postawą wielki patriotyzm.

Był aktywnym członkiem Towarzystwa Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego, nie szczędząc środków na edukację biednej a zdolnej młodzieży, wspomagając finansowo ten zbożny cel.

Z Jego inicjatywy w 1866 r. na placu przykościelnym stanęła figura Matki Bożej z napisem ” O Matko nasza ujmij się za nami. X Teofil Kegel 1866″.
Ks. Teofil Kegel odbył pielgrzymkę do ziemi św. a Swoje wspomnienia z tego pobytu spisał w „Dzienniku z pielgrzymki do ziemi świętej”. Dziennik ten został wydany 1875 r. w Pelplinie, nakładem drukarni J.N. Romana.



Dziesięć lat przed Swoją śmiercią tj. w roku 1881 r. wraz z grupą 139 innych osób – Wielkopolan, Zachodnioprusaków i Gólnoślązaków, odbył pielgrzymkę do Rzymu.


Ostatnie dni swojego życia ks. Teofil Kegel spędził w rodzinnym Durowie, gdzie zmarł dnia 17 sierpnia 1891 r.


Zgodnie ze Swoim życzeniem pochowany został na cmentarzu parafialnym w Gąsawie.
2016-08-18
Źródło: Orędownik z 1881 r. Nr 95
Zachowano oryginalną pisownię.
W pielgrzymce brało udział 55 księży.
„Spis Pielgrzymów do Rzymu.
Za pośrednictwem ks. Janasa z Wrześni, przewodnika pielgrzymki, otrzymaliśmy spis Wielkopolan, Zachodnioprusaków i Górnoszlązaków z pruskiego i austryackiego Szlązka, którzy w dniu 5. lipca r. 1881 w uroczystość Apostołów Słowiańskich śś. Cyryla i Metodego w Rzymie brali udział, lub należeli do pielgrzymki Słowiańskiej do Rzymu:
- Ks. Antoniewicz prob. z Bnina.
- Ks. Adam Adamczewski z Poznańskiego.
- Bąkowski Wojciech z Krotoszyna.
- Ks. Józef Bielski mansyonarz z Kościana.
- Ks. Binerowski z Pluskowęs (Prusy Zach.).
- Ks. dziekan Bukowiecki z Wągrowca.
- Ks. proboszcz Bulmajer z Wyrzyska.
- Bulmajer z Wyrzyska.
- Dr. Bojanowski z Kościana.
- Ciężki Andrzej z Krotoszyna.
- Ks. Chwaliszewski prob. z Granowa.
- Chłapowski Kazimierz właściciel dóbr z Kopaszewa.
- Książę Z. Czartoryski z Rokossowa.
- Ks. Dekowski z Golubia.
- Dudek Kasper z Grembowa.
- Durski Stanisław z Poznania.
- Ernst Augustyn z Owińsk.
- Ks. En z Kostrzyna.
- Erdman prob. z Kwieciszewa.
- Gąszczak gospodarz z Opatowa.
- Golimowski gospodarz z Dalewa.
- Ks. Garske prob. z Rokitna.
- Ks. Grylewicz z Poznańskiego.
- Ks. Gałuszka z Szlązka austyackiego.
- Grzywa Ignacy i
- Grzywa Wincenty obaj z Śmiczy (Górny Szlązk).
- Ks. Grodzki prob. z Lechlina.
- Gierusz J. gospodarz z Łuszkowa.
- Grajek Andrzej gospodarz z Pogorzelicy.
- Hercog Ernest z Krajnowic (Górny Szlązk).
- Ks. dziekan Hebanowski z Lwówka.
- Ks. Janas z Wrześni.
- Jonatowski Franciszek z Grzywmy (Pr. Z.). per Chełmno.
- Ks. Jarosz z Poznania.
- Kaczmarczyk Kasper gospodarz z Opatowa (Kępno).
- Karolus Marcin gospodarz z Bnina.
- Katarzyński Melchior gospodarz z Grabonoga pod Gostyniem.
- Ks. Karwowski prob. z Opalenicy
- Ks. Kegel z Gąsawy.
- Ks. Kacki z Górn. Szlązka.
- E. Kalkstein z Prus Zachodnich.
- M. Kalkstein z żoną właściciel dóbr z Prus Zachodnich
- Karczyński organista z Pelplina.
- Kowalski Andrzej gospodarz z Niechanowa.
- Kozirowski gospodarz z Pogorzelicy.
- Ks. Kłoniecki prob. z Owinsk.
- Kinkowski z Opalenicy.
- Knurowski Franciszek z Pleszewa.
- Ks. Kucharzewicz z Białcza.
- Ks. dziekan Krępeć z Marzenina
- Ks. Kompf Aureli z Góry pod Inowrocławiem.
- Lechowicz Józef z Lisewa (Prusy Zach.). Chełmno.
- Lewicki malarz artysta z Pelplina (P. Z. ).
- Łukaszek Jan z Górnego Szlązka.
- Maj [May] Karól z Poznania.
- Ks. Maj [May] prob. z Goniembic.
- Majchrzak Szczepan gospodarz z Bierzglinka pod Wrześnią.
- Mazurkiewicz Antoni gospodarz z Sosnowca.
- Mieloch Stanisław z Sremu.
- Minta Mateusz gospodarz z Wrożewa p. Krotoszynem.
- Ks. Mulzoff z Wronek.
- Ks. Marchwiński Witold z Pszczewa.
- Ks. Mojżyszkiewicz z Poznańskiego.
- Musiał Karól z Górnego Szlązka.
- Nowak Józef z Chobienic gospodarz.
- Nowak Ludwik gospodarz z Juuikowa [Junikowa?].
- Ks. Noga z Gniezna.
- Józef hr. Mycielski z Ponieca.
- Olejniczak Jan gospodarz z Świerzewa.
- Ks. Oreł prob. z Górny Sychy pod Boguminem (Szlązk austr.).
- Paszek A. gospodarz z Gorzupi
- Paszota Józef gospod. z Nowegodworu (Pr. Z.)
- Ks. Pasztalski z Poznańskiego.
- Prądzyński Maciej dziedzic z Samarzewa.
- Pieniężny Jan gospodarz z Grembowa.
- Przewoźny Marcin gospodarz z Podrzewia.
- Piątek Jan gospodarz z Obry.
- Przydrożny Wawrzyniec gospodarz z Siekówka.
- Ks. Piotrowski z Gniezna.
- Piotrowski Stanisław gospodarz z Górska.
- Bol. Potocki właściciel dóbr z Bendlewa.
- Przyłuski posiedziciel dóbr z Starkowca p. Krotoszyn.
- A. hr. Plater.
- Ks. dziekan Pągowski z Wyszanowa p. Ostrzeszów.
- Ks. dziekan Połomski z Wąbrzeźna (P.Z.).
- Ks. dziekan Piechowski z Prus Zach.
- Parczewski Józef z Wągrowca.
- Roliński Antoni z Kościana.
- Rodwański gorzelany z Kurzejgóry p. Kościan.
- Ks. Ring z Krzyszowa (G. Szl.).
- Ks. Riemel z Wielk. Strzelc (G. Szl.)
- Ks. Rosolski prob. z Gostyczyny p. Odolanowski.
- Rzepka Wojciech gospodarz z Psar polskich p. Wrześnią.
- Samola Szymon gospodarz z Osieka.
- Ks. dziekan Sadowski z Siedlemina p. Pleszewski.
- Ks. Sikorski z Żnina.
- Skoracki Antoni z Białcza gospodarz.
- Slosarczyk Maciej gospodarz z Jaktorowa.
- Smuszka Andrzej gospodarz z Lubońca.
- Szajek Wincenty gospodarz z Granowa.
- Skowroński Piotr gospodarz z Linowca.
- Styczyński Jakób gospodarz z Jarogniewic.
- Ks. Szulczyński z Pogorzelicy.
- Ks. Szymański z Lubinia.
- Szymaniak Wojciech z Poznańskiego.
- E. hr. Szołdrski z Księstwa.
- Ks. Szramkowski z Wronek.
- Strzelczyk z Górnego Szlązka.
- Ks. Terczewski z Wyszyn.
- Toboła Walenty gospodarz z Bnina.
- Ks. Dziekan Tomaszewski z Trzemeszna.
- Tomczak Józef gospodarz z Łodzi.
- Wałczuch Wawrzyniec z Rudy (G. Szlązk.).
- Wysłucha z Górnego Szlązka.
- Wilkoński Czesław z Gniezna.
- Ks. Wierciński z Krojanki (Pr. Z.).
- Wrzeciński Jakób gospodarz z Robakowa.
- Ks. Wysocki prob. z Bługowa.
- Ks. prob. Walterbach z Kostrzyna.
- Ks. prob. Wisniewski z Czacza.
- Ks. prob. Wróblewski z Rosoczycy.
- Ks. prob. Wojciechowski z Krotoszyna.
- Ks. A. Wyderkowski z Samoklęsk.
- Wysocki Stanisław gospodarz z Bożacina.
- Wyttyk Jan z Kościana.
- Zasieczny gospodarz z Rozdrażewka.
- Żelazowski z Trzemeszna.
- Żerkiewicz Jan z Kościana.
- T. Żółtowski posiedziciel dóbr z Nekli.
- Ks. prob. Theinert z Świerczyny.
- N.N. z Zachodnich Prus.
- Ks. Olbrych z Górnego Szlązka.
- Ks. prob. Chybicki z Stęszewa.
- Ks. prob. Łowiński z Liszkowa.
- P. hr. Kręska.
- N. N. z Zachodnich Prus.
- J.K. z Zachodnich Prus.
- N. N. z Górnego Szlązka.
- N. N. z Górnego Szlązka.