2015-01-04 / 22:52:08
Relacja z uroczystości zawiązania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo Dominowo,
która miała miejsce dnia 13 maja 1923 roku.
„— Nowe gniazdo: Sokole założone zostaje jutro za inicjatywy tutejszego Sokoła w najwięcej hakatystycznym zakątku powiatu naszego tj. w Dominowie. Oby rodacy, którzy do tamtejszego Sokoła wstąpią, świadomi byli obowiązków, jakie na nich jako Sokołów spadną.”
„Sokół”. …Jutro o 1,30 zbiórka wszystkich ćwiczących druhen i druhów przy cmentarzu celem wyjazdu do Dominowa.”
Dnia 13.05.1923 r.
„— Nowy Sokół. Wśród uroczych lasów położona wieś Dominowo, ongiś główna ostoja niemczyzny w powiecie naszym, obchodziła w święto „Wniebowstąpienia Pańskiego niezwykłą uroczystość.
Już o godz. 3,30 po poł. przyjeżdżają z Środy członkowie zarządu oraz żeński i męski oddział ćwiczących „Sokoła” średzkiego, witani tuż przed wioską przez zastęp młodzieży dominowskiej, zgromadzonej pod sztandarem narodowym.
O godz. 4.30 wyrusza z sali p. Brzezińskiego przy dźwiękach muzyki wspaniały pochód z miejscowym komisarzem p. Sentkiem, ks. prob. Pałkowskim z Giecza i członkami zarządu „Sokoła” średzkiego na czele do pobliskiego lasu, gdzie występują z ćwiczeniami sokolemi oddziały żeński i męski „Sokoła” średzkiego.

Druh Wincenty Garsztka z Marianowa
w stroju organizacyjnym „Sokoła”
Na pasie napis „Szczęść Boże”
O godz. 6 na sali p. Brzezińskiego, przystrojonej w barwy narodowe i zieleń, otwiera w obecności około 300 mieszkańców Dominowa i okolicy uroczyste zebranie p. Burdajewicz z Dominowa wskazując cel zebrania, mianowicie założenie na miejscu towarzystwa gimnastycznego „Sokół”, oraz powołuje na przewodniczącego zebrania prezesa „Sokoła” p. Klerykowskiego, na ławników pp. Proroka i Głębockiego z Orzeszkowa.
Pan Klerykowski obejmując przewodnictwo powołuje do pióra sekretarza gniazda średzkiego p. Świta i prosi ks. prob. Pałkowskiego do honorowego przewodnictwa w zebrania.
Po wstępnych przemówieniach ks. prob. Pałkowskiego obecni na zebraniu uchwalają jednogłośnie założyć w Dominowie towarzystwo gimnastyczne „Sokół”. Powziętą uchwalę wita prezydjum zebrania gromkiem „Czołem”, hasłem, którem odtąd witać się będą sokoli-mieszkańcy tych wiosek, w których jeszcze przed kilku laty ta święta mowa Ojców naszych ginęła wśród gwaru szwabskiego.
Na członków zapisało się przeszło 60 osób. Po ukonstytuowania się zarządu, w skład którego weszli druhowie: Sentek jako prezes, Fesser jako wiceprezes, Burdajewicz jako naczelnik, Tylski jako skarbnik, Mazur Fr. jako sekretarz oraz Tomczak jako podnaczelnik, przemawiają jeszcze druhowie Klerykowski, Jankiewicz, Dydymski, Mąderek, Świt i Olszański z Środy oraz prezes Sentek z Dominowa, witając gniazdo sokole tudzież zwracając wstępującym członkom uwagę na obowiązki „Sokoła” na wsi polskiej, zwłaszcza tutaj wśród pozostałej jeszcze pokaźnej liczby tych, którzy ongiś zesłani zostali do objęcia wydartej praojcom naszym ziemi rodzinnej przez będących u steru władz zaborczych zwolenników smutnej pamięci „Bunda H-K-T”.
Z ramienia zarządu okręgu Sokoła przemówił druh Jankiewicz zachęcając do gorliwej pracy na niwie sokolej.
Na zakończenie zadeklamował druh Mąderek z Środy „Testament mój” Słowackiego, poczem przewodniczący druh Klerykowski wznosi okrzyk: „Nasza Najjaśniejsza Rzeczpospolita niech żyje!”, powtórzony 3-krotnie przez obecnych.
Śpiewem „Boże coś Polskę” zakończono tę doniosłą uroczystość.
Przy tej sposobności należy się uznanie pp. posiedz. dóbr Madalińskiemu z Chłapowa, budowniczemu T. Schmidtowi z Środy oraz gospod. Bugli z Dominowa za łaskawe dostarczenie podwodów dla gniazda średzkiego oraz p. Nowakowskiemu i spółce z Środy za bezinteresowne granie w czasie pochodu i ćwiczeń.
2015-01-09 /22:05:47
Uzupełnienie 1.
Gazeta Średzka Nr 133 z dnia 17 listopada 1923 r.
— Dominowo. W ubiegłą niedzielę urządził „Sokół” lutejszy obchód listopadowy. Program wieczorku był bardzo obfity i dobrze przeprowadzony dzięki zabiegliwości tamtejszego prezesa p. komisarza Sentka. Na przewodniczącego uroczystego zebrania powołano druha Jankiewicza z Środy, który z delegacją Sokoła średzkiego tam przybył. Bardzo dobrze wypadł na wstępie śpięw „Na groby”. W treściwym wykładzie przedstawił druh prezes przebieg powstania listopadowego. Wygłoszone 3 deklamacje przez druhów ćwiczących wywarły głębokie wrażenie. Następnie odbyło się przedstawienie amatorskie. Odegrano sztuczkę pod tyt. „Hanusia Krożanka”, sztuka z czasów najazdu moskiewskiego. Tutaj nadmienić wypada, iż role były bardzo dobrze oddane a amatorom należy się bez wyjątku prawdziwe uznanie. Oby to pobudziło druhów tych do urządzenia częściej podobnych przedstawień, co zapewne będzie z wielką korzyścią dla poszczególnych druhów i dla tamtejszego Sokoła. Dominowo zapewne dawno nie było świadkiem tak wspaniałego obchodu. Zrozumienie panuje tam wielkie, gdyż sala przepełniana była po brzegi.
Druhowi prezesowi Sentkowi i jego żonie należy się za zorganizowanie obchodu prawdziwe uznanie i podziękowanie w myśli że i nadal tak pracować będą na niwie sokolej w tym zakątku powiatu ongi najbardziej hakatystycznym.